پنجره‌های یوپی‌وی‌سی UPVC

پنجره یو.پی.وی.سی UPVC عبارتست از:

پنجره ساخته شده با پروفیل های یو.پی.وی. سی UPVC که داخل آن پروفیل های فولادی گالوانیزه قرار میگیرد و دمای سطح شیشه داخلی و پروفیلها تقریباً با دمای هوای اتاق برابر می باشد. عدم استفاده از پروفیل های تقویتی گالوانیزه و یا استفاده از پروفیل های غیر استاندارد موجب می¬شود در و پنجره ساخته شده فاقد کیفیت مورد قبول بوده و علاوه بر نداشتن عملکرد مناسب از ایمنی و عایق حرارتی لازم نیز برخوردار نباشد.

مزایای پنجره‌های یوپی‌وی‌سی UPVC :

* دوام و استحکام بالا

* ثبات رنگ و عدم نیاز به رنگ کاری

* عایق بندی در برابر سرما و گرما

* عایق بندی در برابر آلودگی‌های صوتی و گردو غبار

* امکان ساخت و اجرای همه اشکال هندسی بدون محدودیت

* غیرقابل اشتعال

* متناسب با شرایط مختلف آب و هوایی

* مقاوم در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی

* دوست دار محیط زیست (بدون سرب)

تنوع رنگ پروفیلهای یوپی‌وی‌سی

رنگ پایه و خام پروفیلهای یوپی‌وی‌سی، به دلیل فرمولاسیون مواداولیه سفید رنگ می‌باشد با این حال پروفیلهای رنگی برای معماران و گروه‌های عمرانی یا حتی برای افرادی که برای تعویض پنجره‌های قدیمی منزل خود با پنجره یوپی‌وی‌سی افدام می‌کنند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. پروفیل‌های یوپی‌وی‌سی از لحاظ رنگ به دو دست کلی تقسیم می‌شوند: 

پروفیل رنگ شده

این نوع پروفیل یوپی‌وی‌سی با استفاده از رنگ‌های مخصوص به صورت پاششی با ابزار، رنگ آمیزی می‌شوند. از ویژگی‌های پروفیل رنگی می‌توان ضد خش بودن، نظافت آسان و تنوع رنگ بالا (حدود ۱۹۰ رنگ) را نام برد. 

پروفیل لمینت

این نوع پروفیل به دلیل طرح‌های برجسته و تزئینی رنگی مورد استقبال بسیاری از معماران قرار گرفته است. پروفیل‌های لمینت در کنار زیبایی امتیازاتی همچون ثبات رنگ در شرایط مختلف آب و هوایی، استحکام بالا و نظافت آسان را دارند.

درب و پنجره آلومینیومی ترمال بریک

پروفیل های ترمال بریک از دو فریم داخلی وخارجی تشکیل شده اند که توسط یک عایق پلی آمیدی که در وسط این دو سطح قرار میگیرد به هم متصل می شوند (این اتصال توسط دستگاه پرس انجام می شود) و در نهایت به آن پروفیل ترمال بریک ( Thermal Break ) می گویند. 

توضیح : اگر دو پروفیل آلومینیومی بهم وصل باشند و ما بین آنها پلی آمید نباشد و پروفیل یک تیکه آلومینیومی باشد به آن پروفیل نان ترمال بریک ( Non- Thermal Break )یا اصلاح عامیانه نرمال می گویند .

به دلیل ضریب انتقال حرارت بالا در آلومینیوم علاوه بر دو جداره بودن شیشه ها، پروفیل آلومینیومی نیز از طریق تیغه های پلی آمید به هم متصل مانع انتقال حرارت ازیک سطح به سطح دیگر می شود. امكان دو رنگ بودن نماي داخلي و خارجي را نیز ميسر مي نمايد. پلی آمید خواص مکانیکی خود را در حرارتهای بالا و در برابر مواد شیمیایی و آب و اشعه UV حفظ می کند. 

به طور خلاصه تمام مزایای استفاده از پنجره آلومینیومی ترماب بریک را به صورت زیر میتوان فهرست کرد:

* عایق حرارتی و رطوبتی و صوتی

* غیر قابل اشتغال

* سازگار با محیط زیست و قابل بازیافت

* مقاوم در برابر آلودگی هوا و گرد و غبار

* مقاوم در برابر فشار باد در عین سبکی

* زیبایی فوق العاده، تنوع رنگ زیاد و دلخواه

* ایمن در مقابل سرقت و زلزله 

* مقاوم در برابر تغییر رنگ و شکل به دلیل عوامل محیطی مانند تابش آفتاب، باران، زمان

تفاوت پنجره ترمال بریک با UPVC

از بزرگترین تفاوت های پنجره ترمال بریک با یو پی وی سی می توان به قیمت بالای آن اشاره کرد، چون پنجره دو جداره ترمال بریک از آلومینیوم ساخته شده و برای همه نیز مشخص است که آلومینیوم جزو فلزات گران محسوب می شود که در صورتیکه بخواهید تغییری در پنجره بدهید خود آلومینیوم ارزشمند برای فروش می باشد، از دیگر تفاوت های ‌موجود استحکام بیشتر ترمال بریک نسبت به پنجره دو جداره یو پی وی سی اشاره کرد و تنوع رنگ بلاخص رنگ های انودایز شده برای آلومینیوم می باشد 

در ابعاد خیلی بزرگ کارایی و استحکام بیشتر پنجره ترمال بریک به چشم می خورد؛ اما اگر به طور کلی به این مسئله نگاه کنیم upvc مزیت های بیشتری نسبت به ترمال بریک دارد مانند عایق بودن بیشتر در برابر صدا، سرما و گرما و همچنین شکل پذیری در ساخت پنجره در اشکال خاص . در کل انتخاب بین پنجره دو جداره upvc و ترمال بریک به عوامل مختلفی نظیر شکل، ابعاد، محل قرار گیری، رنگ ، طبقه قرار گیری پنجره و ‌… بستگی دارد.

مقایسه پنجره ترمال بریک با upvc از نظر قیمت همانطور که در قبل درباره مقایسه پنجره ترمال بریک با upvc گفته شد پنجره ترمال بریک به دلیل ساخته شدن از آلومینیوم از لحاظ قیمت با ترمال بریک متفاوت است.

نمای کرتین وال – نمای لامل


نمای لامل، یا همان نمای کرتین وال ؛ یکی از سیستم های نمای مدرن ساختمانی بوده که ساختاری خود ایستا داشته، به این معنا که وزن بالای شیشه ، بر روی سازه کرتین وال یا همان لامل ها و شاسی کشی های مربوطه سنگینی می کند و هیچ بار مرده ای حاصل از وزن شیشه ها و بار انرژی های حاصل از باد ، طوفان و … که متوجه پوسته خارجی (نما) می باشد، متوجه خود ساختمان نخواهد بود. به اصطلاح سیستم نمای لامل یک سازه مجزا محسوب می شود.

نمای کرتین وال curtainwall یکی از انواع نماهای شیشه ای ساختمان با سیستم پوشش با سازه خود ایستا است . در واقع نمای کرتین وال بهترین نمای شیشه ای ساختمان به لحاظ مسائل سازه در ارتفاع محسوب می شود. این نوع نما معمولا از مصالح سبک بویژه ترکیب آلومینیوم و شیشه ساخته می شود.

مهمترین مزیت های نمای کرتین وال را به شرح زیر می توان شناخت:

* سبکی ساختار و کاهش بارمرده ساختمان

* افزایش مقدار نور ورودی به ساختمان و کاهش مصرف انرژی

* عدم ریزش شیشه در زمان زلزله یا سرقت

* عایق بندی کامل رطوبتی و حرارتی و صوتی

* امکان ترکیب آسان با سایر سیستم های پوشش نما

* امکان اجرا به صورت پیش ساخته و یا نیمه پیش ساخته

* تنوع ویژگی های و آپشن های ظاهری سیستم

* زیبایی و بخشیدن جلوه های خاص مدرن در شب و روز

* امکان نصب انواع مدل های بازشو بر روی آن

* کاهش هزینه های بهره برداری و نگهداری ساختمان

* کیفیت بالای قطعات

* رفتار تنشی مناسب در مقابل نیروی زلزله